וילונות

 

 

וילון מוסיף המון

טיפים לבחירת וילונות

וילון לבית כבר מזמן אינו 'עוד פריט' שאמור לכסות את אור השמש, עברו הימים בהם הצבע, הדוגמא או הבד אינם מהותיים.

כאחד הפריטים העיצוביים החשובים לנראות החלל, על הווילון להיות פונקציונאלי וגם להשתלב ולתרום למראה הרצוי והסופי של עיצוב הפנים.

כיום יותר ויותר אנשים מודעים לחשיבות עיצוב הפנים, ומבינים את משמעות הווילונות כחלק אינטגרלי מעיצוב ביתם. רוחה תורג'מן, מעצבת פנים ובעלת REMELIS– הבית להלבשת הבית, משתפת בטיפים לבחירת וילונות לבית:

 

 1.      פונקציונאליותלא בכדי פונקציונאליות היא הטיפ הראשון. מיקום החלון בבית, והתאמתו לחלל אותו אנו רוצים להלביש (חדר שינה, סלון, מטבח, לובי) ישפיעו על אופי הווילון שנרכוש.

 

לדוגמא, אם החלון ממוקם מעל המיטה וקיימת מגבלה להצבת וילון בד ש'נשפך' עד לרצפה, מומלץ להתקין וילון רומאי עם מנגנן הרמה.

 התייחסות נוספת בהיבט הפונקציונאלי, היא בהקשר לחלון עצמו. לדוגמא, חלונות עם או בלי תריסים יזכו לסוג בד אחר עבור הווילון – עבור חלון ללא תריס מומלץ להציב וילון שכבות, בגלל הצורך בהאפלת החדר. גם פתיחתו של החלון כלפי פנים או החוצה, תשפיע מידית על סוג הווילון.

 

חלון במטבח, מומלץ שיהיה מכוסה בווילון שניתן לנקות (אפילו ידנית עם סמרטוט) לעיתים קרובות, ולכן מומלץ לבחור בחומר מתאים.

 

 2.      תנאי השטח – יש לברר ולהכיר את מבנה החלונות שנרצה לכסות - האם מדובר בחלון שנפתח בהזזה הצידה, או בחלון ותריסים הנפתחים החוצה או פנימה, וכך להתאים את הווילון לתנאי שטח החלון.

 

בעזרת מגוון רחב של סוגי וילונות וטכניקות הקיימות כיום, ניתן להתאים לכל חלון את הווילון המתאים עבורו.

 

3.      אקלים – בישראל, מקורות ההשראה לווילונות מגיעים בעיקר מאירופה, אך כידוע האקלים שם בדרך כלל קר הרבה יותר.  לכן,  לא תמיד ההקבלה נכונה, ולמרות שבאירופה מקובל להשתמש בווילונות כבדים הכוללים מספר שכבות, אצלנו מומלץ דווקא לאמץ וילונות קלילים יותר.

 

4.      פריט עיצובי – הווילון הפך עם השנים לאחד מפריטי העיצוב המשמעותיים של כל חלל, בעיקר כשמדובר בחלונות גדולים.

 

טיפ שאני תמיד נותנת ללקוחותיי, הוא להתקין את הוילון מהתקרה עד הרצפה, כדי להעניק לחלל תחושה של גובה ומרחב.

 

הדבר יכול לסייע גם לבעלי חללים קטנים, הנפוצים מאוד במחוזותינו. בנוסף, יש להתאים את הווילון לצבעים ולטקסטורה של שאר פרטי הריהוט ולמבנה החדר, מה שמכניס אוירה ייחודית לחלל.

 

 5.      מיקום החלון ביחס לחוץ – מיקום החלון בחלל החדר ישפיע מאד על תפקידו של הווילון, בעיקר בהקשר לכיווני האור והאוויר. אם למשל חלון חדר השינה ממוקם במזרח, ללא תריסים, ודרכו נכנס אור רב, נדאג לווילון בעל יכולת האפלה גבוהה.

 

אך אם החלון ממוקם בסלון או במטבח, ללא אור במהלך היום, נעדיף וילון שקוף יותר.

 

כאשר החלונות ממוקמים בכיוון מערב, רוב השמש חודרת בשעות אחר הצהריים, וגם כאן יש להתייחס למיקום בתוך הבית, אך יש להניח שמעבר להצללה, אין צורך בהאפלה כדי לסנן את קרני השמש.

 

6.      טכנולוגיה ונוחות – הטכנולוגיה לא פסחה על עולם ההצללות, החיפויים, הווילונות והתריסים. כיום ניתן להשיג וילונות מתוחכמים הנפתחים בלחיצת כפתור, ושאר מיני המצאות.

 

דוגמא נוספת היא מתחום מנועי הווילונות - כאשר החללים גבוהים ובעלי וילונות גבוהים מהתקרה, שלא ניתן להסיט באופן ידני, ניתן להשתמש במנועים המאפשרים בלחיצת כפתור לפתוח ולסגור את הווילון,

 

(רמליס מומחים בתחום, כ- EXPERT SOMPY, בין העסקים הנבחרים של SOMPY, החברה המובילה בעולם בתחום ייצור מנועי וילונות).

 

כאשר הווילון ממוקם בחדר השינה, מומלץ להתקין את הכפתור ליד המיטה. נשמע כמו גימיק, אבל מאד פרקטי....

 

7.      מכניסים צבע – מסתבר שווילונות בהירים ובעיקר לבנים הם הנפוצים ביותר בישראל, ככל הנראה בגלל האקלים הישראלי, אך גם בגלל דעה רווחת שווילון לבן לא ישפיע לרעה על עיצובו הכולל של החלל.

 

אני לעומת זאת מציעה להתייחס לווילון כהזדמנות עיצובית להכנסת צבע. אט אט גם הישראלים מתחילים להשתמש בצבעים. כיום קיימים בשוק הזדמנויות עיצוביות שלא היו בעבר, כגון בדים באינספור דוגמאות וצבעים כיד הדמיון הטובה.

 

גם הטכנולוגיות העכשוויות מאפשרות הדפסה ורקמה על בדים, מה שהופך את הווילון לא רק לפריט עיצובי, אלא לפריט אמנות של ממש.

 

 מלבישת הבתים רוחה תורג'מן היא מעצבת פנים מובילה, מאחוריה ניסיון עשיר בעיצוב פנים ובהום סטיילינג, מרצה בתחום העיצוב ומשמשת כמעצבת הבית של חברת Remelis, המתמחה בהלבשת בתים, עיצוב פנים והום סטיילינג.